Wybór właściwej choinki, która będzie nam towarzyszyła w okresie świątecznym to nie lada wyzwanie. Na targach i pod centrami handlowymi mamy wybór żywych choinek: świerki, jodły, sosny… W sklepach królują choinki sztuczne, które w doskonały sposób przypominają ich żywe odpowiedniki. Jeszcze nie wiesz, na którą się zdecydować? Sprawdź nasze rady i pozbądź się wątpliwości.

Tradycja ubierania choinki

Trudno wyobrazić sobie Boże Narodzenie bez choinki. Dzięki niej całe mieszkanie zyskuje magiczny klimat i świąteczny nastrój. Skąd w Polsce wziął się zwyczaj dekorowania choinki?

Źródła podają, że przywędrował do nas między XVIII a XIX wiekiem z Niemiec, gdzie głównym zwolennikiem choinki był Marcin Luter. Początkowo choinka swoją popularność zyskała wśród arystokracji, a na wsi pojawiła się dopiero w okresie międzywojennym. Wtedy ubierało się ją obowiązkowo w dzień Wigilii, a do jej przyozdobienia używano różnego rodzaju owoców, słodyczy, orzechów, a także przedmiotów codziennego użytku. Dziś stroimy ją w bombki, łańcuchy, kokardy i lampki, niekiedy wieszając jeszcze słodkości – cukierki, lizaki lub piernikowe ciasteczka. Choinka pełni także dodatkową funkcję – drzewka, pod którym w wigilijny wieczór układane są prezenty. W zależności od regionu tradycyjnie przynosi je Dzieciątko, Gwiazdka, Gwiazdor, Aniołek lub Mikołaj.

Choinka żywa

Niegdyś tradycyjną polską choinkę pozyskiwał mężczyzna, udając się w wigilijny poranek do pobliskiego lasu. Dziś żywą choinkę kupujemy na targu, w szkółkach lub pod centrami handlowymi. Do wyboru mamy kilka rodzajów, m.in.:

  • świerk pospolity – najczęściej kupowany, ma ciemnozielone błyszczące i mocno kłujące igły. Pachnie intensywnie jednak jest krótkotrwały, niekiedy już po tygodniu zaczyna gubić igły. Olejek świerkowy ma właściwości uspokajające, relaksujące;
  • świerk kłujący (srebrny) – pachnie mniej intensywnie niż pospolity, ale jego igły są grubsze, dzięki czemu utrzymują się dłużej. Nazwa srebrny pochodzi od niebiesko – sinego nalotu, którym pokryte są igły;
  • jodła – jest jednym z najbardziej ekskluzywnych i najdroższych choinek. Posiada zielone, szerokie, błyszczące, nie kłujące i wytrzymałe igły (nawet do 6 tygodni). Jej zapach jest bardzo delikatny, niemal niewyczuwalny, a olejek z jodły ma właściwości rozgrzewające;
  • sosna pospolita – charakteryzują ją mocne i luźno rozłożone gałęzie, więc można powiesić na nich duże i ciężkie ozdoby choinkowe. Igły są długie i podwójne, bardzo długo utrzymują się na gałęzi. Olejek sosnowy pobudza i wzmacnia organizm, ma intensywny zapach.

Do wyboru mamy drzewka w doniczce – ekologiczne i trwałe, które później możemy przesadzić do przydomowego ogródka oraz ścięte, które po świętach wyrzucamy. Pamiętaj, że do ścinanego drzewka potrzebujesz stojak. Wybierz taki, do którego można wlać wodę, Twoja choinka powinna dłużej zachować świeżość. Zwróć także uwagę czy drzewko jest świeże – miejsce ścięcia powinno być jasnobrązowe z kropelkami żywicy. Żywe choinki warto stawiać z dala od grzejnika, ciepło sprawia, że igły opadają znacznie szybciej.

Choinka sztuczna

Pierwsza polska produkcja sztucznych choinek ruszyła w 1989 roku w Koziegłowach. Świąteczne drzewka wykonuje się głównie z polichlorku winylu (folii), jednak coraz większą popularność zyskują choinki produkowane z żyłek, które są cieńsze, a imitowane igły są delikatniejsze i gęstsze, dzięki czemu wyglądają bardziej naturalnie. Nowością są choinek PE, czyli polietylenowe – najefektowniejsze i bardzo trwałe. Sztuczne drzewka coraz częściej dorównują urodą prawdziwym, a nierzadko można je wręcz ze sobą pomylić.

Rodzajów sztucznych świątecznych choinek jest więcej niż żywych:

Przy wyborze sztucznej choinki zwróć uwagę na ilość tipsów, które wpływają na określaną gęstość choinki oraz łatwość jej modelowania (im więcej tipsów, tym gęstsza choinka). Dobre jakościowo drzewka posiadają dużo tipsów (choinka o wysokości 2 metry powinna ich mieć ok. 500 – 600). Sprawdź czy druty są odpowiednio przykryte tzw. omotkami, jeśli nie, możesz się zranić podczas modelowania choinki.

Pamiętaj, że zakup sztucznej, wysokiej jakości choinki jest wydatkiem jednorazowym, gdyż pięknym drzewkiem będziesz mogła cieszyć się przez wiele lat.