Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 299 zł! kod: "DOSTAWA"
Miłośnicy grzybów już od paru tygodni dni krążą po pobliskich lasach w poszukiwaniu skarbów. Pojawiające się w naszych lasach borowiki, koźlarze, maślaki, podgrzybki, gąski i kurki - to najpopularniejsze odmiany jadalnych grzybów. Choć ich czyszczenie i przygotowanie do spożycia kosztuje sporo czasu i wymaga wiele cierpliwości to zdecydowanie warto.
Grzyby możemy wykorzystać na wiele sposobów. Możemy je ususzyć, obgotować i zamrozić, a także zamarynować lub przygotować pyszne dania jak np. sosy, zupy, kremy, pasty, a także dodatek do jajecznicy, farszu czy risotto. Różne odmiany grzybów pasują do różnych dań. Sos grzybowy, gdzie dusimy grzyby, najlepiej przygotować z maślaków lub borowików. Do smażenia idealne są kurki i rydze. Kurki i prawdziwki idealnie sprawdzają się jako dodatek do mięsa lub ryby. Pyszna zupa grzybowa lub krem wyjdzie nam, gdy do jej przygotowania wykorzystamy borowiki. Do farszu na pierogi czy krokiety możemy dodać opieńki lub ogonki z grzybów, których kapelusze wykorzystamy do przygotowania sosu. Do suszenia najlepsze będą borowiki, podgrzybki, koźlarze i smardze.
Przede wszystkim do marynowania warto wybierać grzyby nieduże, wtedy możemy wykorzystać je w całości. Jeśli posiadamy tylko większe sztuki to lepiej użyć samych kapeluszy. Smak grzybów marynowanych zależy przede wszystkim od gatunku grzybów, który wybierze się do przygotowania. Najczęściej wykorzystywane rodzaje to prawdziwki, maślaki, podgrzybki, gąski, rydze, kurki i opieńki.
Zanim przystąpimy do marynowania grzybów, należy je najpierw przebrać, dobrze oczyścić i opłukać. Możemy je płukać w misce z wodą z dodatkiem soli. Część osób poleca, aby grzyby obgotować (3-5 minut) w wodzie z octem, sokiem z cytryny, który zapobiega czernieniu grzybów oraz solą, a następnie odcedzić na sitku lub durszlaku. Przed włożeniem grzybów do słoików trzeba je przygotować. Bez względu na to czy mamy nowe słoiki czy z zeszłorocznych przetworów, każdy z nich wraz z nakrętką należy przeczyścić (najlepiej sparzyć we wrzątku) i sprawdzić czy nie jest wyszczerbiony. Jeśli pilnujesz porządku w swojej spiżarni warto nakleić na słoiki naklejki lub specjalne karteczki i każdy z nich opisać np. rodzajem grzybów i datą.
Przepisy na marynowane grzybki
Grzybki w zalewie octowej
Składniki:
Sposób przygotowania:
Grzyby należy oczyścić i opłukać. Jeśli są małe marynujemy je w całości, jeśli większe – kroimy na mniejsze kawałki. Obierz cebulę i pokrój w plasterki. Obgotuj grzyby wraz z cebulą przez ok. 3-5 minut. Przygotuj zalewę octową gotując wszystkie pozostałe składniki: wodę, ocet, sól, cukier, liść laurowy, ziele angielskie, pieprz i gorczycę. Do wyparzonych i wysuszonych słoiczków włóż odcedzony grzyby i cebulę. Napełnij je do 3/4 wysokości. Zalej gotującą się zalewą. Uważaj, aby przyprawy były rozłożone w miarę równomiernie w słoiczkach. Szybko zakręć i odwróć do góry dnem. Kiedy wystygną, odwróć je, możesz nakleić naklejki z opisami i wstawić do piwnicy.
Grzybki marynowane z warzywami
Paprykę pokrój w kostkę, fasolkę na 2-3 cm kawałki, marchewkę i pietruszkę pokrój w talarki, kalafiora podziel na różyczki i ugotuj go w lekko osolonej wodzie, dodając szczyptę cukru. Grzyby oczyść i opłukaj. Jeśli są małe marynuj je w całości, jeśli większe – pokrój na mniejsze kawałki. Obgotuj grzyby przez ok. 3-5 minut lub sparz wrzącą wodą. Do wyparzonych i wysuszonych słoiczków włóż trochę grzybów i posyp warzywami: fasolką, papryką, marchewką, pietruszką i kalafiorem. Następnie znowu daj warstwę grzybów i kolejny raz warzywa. Kiedy napełnisz słoiczki zagotuj wodę z octem i wszystkimi przyprawami. Wrzącą zalewą zalej grzyby z warzywami. Zakręć szybko słoiczki i postaw do góry nogami. Po ostygnięciu ponownie odwróć i wstaw do spiżarni.