Dieta dla mózgu
Czy wiesz, że odpowiednia dieta może podnieść poziom IQ i usprawnić pracę Twojego mózgu? Nie od dziś wiadomo, że każda komórka naszego ciała potrzebuje pożywienia, podobnie nasz umysł, który do funkcjonowania wykorzystuje substancje zawarte w tym co jemy. Sprawdź, jakie produkty szczególnie ceni Twój mózg i dostarczaj mu je każdego dnia!
Mózg a odżywianie
Mózg potrzebuje pożywienia, aby mógł prawidłowo funkcjonować, pobiera aż 20% substancji odżywczych z tego, co jesz. Składniki pokarmowe dostarczane do organizmu wpływają na regulację wydzielania neuroprzekaźników odpowiedzialnych za stan pobudzenia lub wyciszenia. Im bardziej wartościowe posiłki spożywasz tym jego praca jest wydajniejsza. Istotną rolę w tym wypadku odgrywa rodzaj i jakość białka, kwasów tłuszczowych, węglowodanów, witamin i składników mineralnych. Jeśli Twoja dieta jest źle zbilansowana, uboga w witaminy i mikroelementy, neurony słabo przewodzą impulsy nerwowe. W konsekwencji tego pojawiają się problemy z przyswajaniem wiedzy, logicznym myśleniem czy zapamiętywaniem.
Zbilansowana dieta
Jak już wiadomo, mózg najłatwiej przyswaja energię z węglowodanów złożonych np. produktów pełnoziarnistych oraz warzyw. Potrzebuje także pełnowartościowego białka, które znajduje się m.in. w rybach, chudym mięsie i produktach mlecznych. Innym, równie istotnym źródłem energii są tłuszcze np. wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, które stanowią materiał budulcowy dla tkanek mózgowych, a dodatkowo poprawiają ich ukrwienie, zwiększają odporność na stres, poprawiają sprawność umysłu, wpływają na łatwiejsze zapamiętywanie. Dobroczynne kwasy omega-3 spotkasz w rybach morskich, orzechach, oleju, nasionach, a także w zielonych liściastych warzywach. Niestety mózg nie potrafi gromadzić substancji odżywczych i musi być stale dożywiany. Jaki widzisz, to w Twoim interesie leży troska o odpowiednią dietę, by mózg miał skąd czerpać energię do pracy. Spróbuj zmienić paluszki i chipsy na orzechy lub słonecznik. Nie zapominaj także, że mózg podobnie jak całe ciało – potrzebuje regeneracji, dlatego staraj się chodzić do łóżka najpóźniej o 22 i spać minimum 8 godzin dziennie.
Produkty dobre dla mózgu
Kiedy mamy więcej pracy, nauki czy po prostu chcemy, aby nasz mózg prawidłowo funkcjonował musimy go trenować i prawidłowo odżywiać dzięki zbilansowanej diecie, z odpowiednią ilością węglowodanów, białka, kwasów tłuszczowych, witamin i minerałów. Należy zwrócić uwagę, aby znalazły się w niej produkty, które pozytywnie wpływają na jego pracę, przede wszystkim te bogate w witaminy z grupy B, witaminę D, C, E, żelazo, magnez, lecytynę, potas oraz kwas foliowy. Poznaj 10 z nich:
- Orzechy – zawierają kwasy tłuszczowe, witaminy, minerały i przeciwutleniacze, a także są bogatym źródłem żelaza. Są łatwe do transportu, można je zapakować np. w kilku komorowy lunch box i spożywać same lub jako dodatek do sałatki czy koktajlu.
- Ryby (zwłaszcza ryby morskie) i owoce morza - dostarczają kwasy omega-3 oraz stanowią bogate źródło witaminy D. Najlepiej, kiedy przygotujemy je na parze np. w specjalnym garnku do gotowania na parze lub w piekarniku.
- Pieczywo pełnoziarniste – warto wybierać to o niskim indeksie glikemicznym, gdyż wolno uwalnia glukozę zapobiegając tzw. cukrowym zjazdom, dodatkowo dostarcza dużą ilość błonnika, witamin z grupy B i magnezu. Aby przedłużyć żywotność pieczywa wybieraj to na naturalnym zakwasie i przechowuj je w chlebaku.
- Awokado – zaliczane do tzw. „superfoods”, stanowi źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, witamin E i C, będących przeciwutleniaczami, a także potasu poprawiającego dotlenienie mózgu.
- Kiełki i nasiona np. dyni, słonecznika – są świetnym źródłem lecytyny i witamin z grupy B, magnezu, cynku i żelaza, zawierają kwas foliowy, wspomagając produkcję serotoniny i noradrenaliny.
- Rośliny strączkowe – to jedno z najlepszych źródeł żelaza, którego niedobór utrudnia naukę i zrozumienie.
- Kakao i czekolada – choć nie radzimy zajadać słodyczy przed większym wysiłkiem umysłowym warto sięgnąć po gorzką czekoladę zawierająca min.70% kakao, a dzięki temu bogatą w magnez. Dodatkowo z badań wynika, że flawonole pozyskiwane z nasion owoców kakaowca hamują demencję.
- Owoce jagodowe (truskawki, jagody, borówki, maliny, poziomki) – zawierają mnóstwo antyoksydantów oraz witaminę C, dzięki czemu opóźniają proces starzenia się komórek mózgowych, poprawiają pamięć i koncentrację oraz chronią przed demencją starczą.
- Zielone warzywa (sałata, szpinak, jarmuż, brokuł, koperek, brukselka) – są bogate w żelazo, witaminę C i antyoksydanty, a przede wszystkim w kwas foliowy, który obniża ryzyko chorób wieku późnego i pobudza wzrost komórek nerwowych. Warzywa pobudzają produkcję czerwonych krwinek, a to wpływa na dotlenienie naszego mózgu.
- Woda – choć nie ma takich wartości odżywczych jak wymienione powyżej produkty to stanowi ok 80% naszego mózgu i to od niej w dużej mierze zależy przewodzenie impulsów nerwowych. Zbyt małe nawodnienie organizmu powoduje zmęczenie, osłabia koncentrację i utrudnia zapamiętywanie. Najlepiej pić wodę niegazowaną, małymi łykami i przez cały dzień. Zapotrzebowanie dorosłej osoby waha się od 2 do 4 litrów dziennie.