Darmowa dostawa dla zamówień powyżej 299 zł! kod: "DOSTAWA"
Podczas tradycyjnego gotowania w wodzie tracimy cenne witaminy i minerały, m.in.: rozpuszczalne w wodzie witaminy oraz rozpuszczalne w tłuszczach .
Gdy gotujemy na parze, w przygotowywanych produktach pozostaje maksimum witamin i składników mineralnych. Do tego nie musimy używać tłuszczu ani soli, gdyż para wydobywa sól zawartą w produktach. Dzięki gotowaniu na parze dostarczamy do naszego organizmu:
Do przygotowania dań, bez zbędnego tłuszczu, możemy użyć zwykłego garnka, do którego wkładamy specjalną wkładkę lub sitko. Można też użyć parowaru lub specjalnego garnka do gotowania na parze. Potrawy orientalne zazwyczaj przygotowywane są w bambusowych koszyczkach, a bardziej zaawansowani miłośnicy zdrowego gotowania mogą korzystać z szybkowaru, kombiwaru a nawet specjalnych kuchenek mikrofalowych czy piekarników parowych.
Gotować na parze możemy niemal wszystko… warzywa, nawet te liściaste (szpinak), różne rodzaje mięs (kurczak, indyk, cielęcina), a także ryby i owoce morza. Pamiętaj! Przed gotowaniem mięso i ryby należy pokroić na porcje równej wielkości by ugotowały się równomiernie. Ryby można też skropić sokiem z cytryny lub natrzeć ziołami. Nie polecamy gotowania na parze sałaty i pomidorów.
Warzywa najlepiej ugotować al dente, wtedy wyglądają apetycznie, zachowują kolor, są jędrne i smaczne. W ten sposób można również ugotować ryż, ziemniaki czy kaszę kuskus.
Produkty do gotowania na parze należy układać tak, by się nie stykały i były równomiernie rozłożone.
Gdy gotujemy na parze korzystając ze zwykłego garnka z sitkiem, pamiętajmy by był nieco większy, by miejsca na parę było wystarczająco dużo. Pokrywka musi być dobrze dopasowana, żeby para nie uciekała. Koszyczek z produktami wkładamy do garnka, gdy woda zacznie wrzeć i dopiero od tego momentu liczymy czas gotowania. Pilnujemy, aby woda delikatnie „mrugała”, nie powinna mocno bulgotać.
Typowe garnki do gotowania na parze i parowary posiadają kilka poziomów, a na każdym z nich można gotować co innego. Dzięki temu możemy oszczędzić czas i za jednym razem ugotować cały obiad.
Jak zapewne wiesz sól należy do najczęściej używanych przypraw w polskiej kuchni. W przypadku gotowania na parze należy ograniczyć jej użycie. Para wydobywa prawdziwy smak i aromat przyrządzanych produktów, więc będzie zdecydowanie lepiej, gdy użyjesz tych ziół, dzięki którym jedzenie będzie smaczne i aromatyczne. Przyprawy i świeże zioła to najlepszy dodatek do potraw przyrządzanych w taki sposób. Mięso i ryby można natrzeć ziołami i zostawić je na kilka godzin lub całą noc w lodówce, by przeszły ich smakiem. Takie marynaty sprawiają, że przygotowany posiłek jest smaczny i pełen aromatu. Zioła, lekko rozgnieciony jałowiec czy liście laurowe można także dodać do wody, którą się wlewa do garnka. Zamiast wody można też użyć bulionu lub białego wina.
Czas gotowania na parze
Przepisy
Pierś z kurczaka w warzywach
Składniki:
Dodatkowo:
Pierś z kurczaka oczyść, pokrój na mniejsze, w miarę równe kawałki. Obsyp Twoimi ulubionymi przyprawami i pozostaw w lodówce na kilka godzin, by mięso nabrało smaku. Tuż przed gotowaniem przygotuj i obierz warzywa. Do garnka wlej wodę lub bulion, na pierwszym poziomie ułóż mięso, powyżej połóż oczyszczone wcześniej warzywa. By smakowały jeszcze lepiej posyp je przyprawami lub użyj świeżych ziół. Całość powinna być gotowa w około 30- 40 minut. Sprawdzaj co jakiś czas, by nie rozgotować warzyw. Najlepiej smakują ugotowane al dente.
Łosoś w aromatycznych przyprawach
Filet z łososia dokładnie umyj, a następnie odsącz wodę, za pomocą ręcznika papierowego. Fileta skrop sokiem z cytryny, posyp ziołami i pieprzem. Pozostaw na kilka minut. Następnie umieść rybę w garnku do gotowania na parze. Jeśli chcesz wzbogacić smak, dodaj do wody przyprawy lub trochę białego wino. Łososia gotuj na parze ok 20 minut. Do ryby idealnie pasuje surówka ze świeżych warzyw.
Garnki do gotowania na parze
Komplet garnków nierdzewnych 7cz. karl Hausmann
Komplet garnków stalowych 9el. + wkład na parę