Jak i czym wyczyścić przypaloną patelnię? Domowe sposoby na czyszczenie patelni od spodu i na zewnątrz

Niezależnie od tego, czy przypaliłeś sos, mięso, czy warzywa, czyszczenie naczynia do smażenia może być wyzwaniem. Istnieje wiele domowych sposobów, które pomogą Ci uporać się z tym kłopotem. W tym artykule przedstawimy skuteczne metody na to, jak wyczyścić przypaloną patelnię od spodu i na zewnątrz, używając produktów, które prawdopodobnie już masz w swoim domu. Przeczytaj!

Jak wyczyścić patelnię żeliwną, ceramiczną, stalową lub teflonową?

Sposób pielęgnacji tych przyborów kuchennych zależy od materiałów, z jakich zostały wykonane. Trzeba pamiętać, że nie powinno się używać metalowych narzędzi do powierzchni teflonowych, a patelnie ceramiczne należy zawsze myć ręcznie. Dowiedz się, czym wyczyścić przypaloną patelnię w zależności od tego, z czego została wyprodukowana.

W jaki sposób wyczyścić patelnię ceramiczną? Skuteczne i bezpieczne mycie przypalonego wnętrza naczynia

Nawet jeśli zabrudzenia nie są widoczne gołym okiem, trzeba dokładnie je usunąć, aby w przyszłości uniknąć kolejnych przypaleń. Czyszczenie patelni należy wykonywać po każdym użyciu tego przyboru i zawsze należy umyć ją ze wszystkich stron: od spodu i od góry. Nigdy nie myj rozgrzanych powłok ceramicznych. Po smażeniu pozwól naczyniu całkowicie ostygnąć. Następnie umyj je ciepłą wodą, stosując:

  • łagodny płyn do naczyń,
  • miękką szmatki, gąbkę lub ściereczkę z mikrofibry.

Nie używaj drapiących, twardych przyborów do czyszczenia, żeby nie uszkodzić warstwy powlekającej naczynie od środka.

Aby łatwo usunąć przypalone jedzenie, przed właściwym czyszczeniem możesz namoczyć patelnię w gorącej wodzie przez około pół godziny. Dzięki temu zabrudzenia łatwiej odkleją się od ceramicznej powierzchni. Ten prosty sposób zadziała również w przypadku innych rodzajów naczyń.

Możesz zastosować też jeden z najtańszych środków czyszczących: sodę oczyszczoną. Jeśli zagotujesz wodę z dwiema lub trzema łyżkami sody i pozostawisz ją na patelni na kwadrans, również łatwiej będzie Ci usunąć uporczywe przypalenia. W najtrudniejszych przypadkach możesz zdecydować się na kolejny tani preparat, który pewnie masz już w swojej kuchni: ocet winny. Zalej nim ceramiczne naczynie na noc, a rano bez problemu umyjesz je do czysta.

Czym wyczyścić przypaloną patelnię z teflonową powłoką?

Nie używaj do tego: szorstkich gąbek, metalowych czyścików i szczotek ze sztywnym włosiem. Bezwzględnie unikaj też preparatów mających w składzie:

  • alkohol,
  • amoniak,
  • wybielacze.

Te substancje mogą uszkodzić przypaloną powłokę teflonową i sprawić, że dalsze smażenie bez przywierania będzie niemożliwe. 

Wybieraj delikatne płyny do mycia naczyń albo domowe środki czyszczące: sodę oczyszczoną wymieszaną z wodą, ocet lub sok z cytryny. Możesz używać miękkich ściereczek albo delikatnie szorujących szczotek.

Przypalona patelnia żeliwna? Uważaj na preparaty do czyszczenia!

Naczynia żeliwne wyróżniają się na tle innych przyborów w polskich kuchniach. Są bardzo użyteczne, nadają się do wieloletniego użytku pod warunkiem, że właściciel wie, jak o nie zadbać. Przypalona patelnia z żeliwa nie może być czyszczona z użyciem płynu do naczyń czy tabletki do zmywarki. Należy myć ją wyłącznie pod bieżącą wodą, bez użycia żadnych gotowych detergentów. Żeliwo absorbuje płyny do czyszczenia, a potem nadaje ich aromat smażonym potrawom.

Jeśli chcesz użyć do mycia patelni czegoś innego niż tylko wody, możesz spróbować postawić ją w miejscu, w którym będzie stabilna, i starannie przetrzeć jej wewnętrzną powierzchnię solą i połową ziemniaka. Potem należy spłukać ją letnią wodą.

Jak wyczyścić stalową patelnię? Przydadzą Ci się składniki z kuchennej szafki

Stalowe powierzchnie wymagają odmiennego traktowania niż powłoki teflonowe czy ceramiczne. Jak wyczyścić przypaloną patelnię ze stali nierdzewnej? Możesz użyć płynów przeznaczonych do czyszczenia stalowych powierzchni, jednak upewnij się, że nie zawierają one granulek, które mogą trwale uszkodzić naczynie.

Jeśli zabrudzenia są trudne do usunięcia, nalej na dno patelni roztwór wykonany z sody oczyszczonej, octu i wody. Pozostaw go w naczyniu na około godzinę, a następnie postaw je na kuchence i podgrzewaj na najmniejszym ogniu przez kilkanaście minut. Po ostudzeniu wyczyść przypaloną powierzchnię miękką gąbką lub ściereczką. Nie stosuj szorstkich, drucianych myjek, ponieważ mogą powodować nieodwracalne uszkodzenia kuchennych przyborów.

Jak wyczyścić patelnię od spodu?

Po metodach czyszczenia wnętrza naczynia warto poznać także sposoby usuwania przypaleń od spodu. Poniżej przedstawiamy dwa sprawdzone środki, które pomagają czyścić różne powierzchnie, w tym właśnie przypalone patelnie.

Pasta z sody na przypalony spód patelni

Przygotowanie tej mieszaniny jest proste. Wystarczy wymieszać sodę oczyszczoną z wodą w takich proporcjach, żeby uzyskać gęstą, białą papkę. Można również dodać trochę płynu do mycia naczyń, który pomoże rozpuścić tłuszcz. Pastę rozsmarowuje się na spodzie patelni np. małą szczoteczką i pozostawia na kilka godzin, aby miała czas zadziałać. Taki domowy preparat powinien pomóc sprawnie usunąć przypalenie.

Ocet – pomocnik w walce z zabrudzeniami na spodzie patelni

Nadaje się do czyszczenia spodu aluminiowych i stalowych naczyń. Pomaga usuwać zarówno pozostałości tłuszczu, jak i ślady przypalenia. Nie powinno się jednak używać go na emaliowanych powłokach.

Najlepiej namoczyć dno naczynia w misce lub zlewie wypełnionych wodą z octem albo przetrzeć spód patelni taką samą mieszanką. Zewnętrzną powierzchnię zwykle można czyścić nie tylko miękką gąbką, ale i nieco twardszą szczoteczką lub kulką zrobioną ze zgniecionej folii aluminiowej. Do podważenia i usunięcia grubszej warstwy brudu przyda się drewniana lub plastikowa łopatka. Po użyciu powyższego roztworu należy dokładnie spłukać naczynie albo umyć je jeszcze raz wodą z płynem do naczyń (o ile nie jest to patelnia z żeliwa, o której pisaliśmy wyżej).

Pamiętaj, żeby dopasować metody czyszczenia do rodzaju patelni

Już wiesz, że nie wszystkie kuchenne przybory mogą być skutecznie wyczyszczone zwykłym płynem do naczyń. Przed myciem przypalonej patelni zawsze sprawdź zalecenia producenta. W większości wypadków powinieneś unikać stosowania szorstkich czyścików niszczących powierzchnie naczyń. Pamiętaj o ich dokładnym myciu po każdym używaniu, aby zapobiec powstawaniu niepotrzebnych przypaleń. Jeśli szukasz innych porad na temat pielęgnacji kuchennych akcesoriów, przeczytaj też inne artykuły na naszym blogu.