Jak i czym wyczyścić przypalony garnek – sprawdzone sposoby

Pielęgnacja naczyń przeznaczonych do gotowania wymaga dobrego przygotowania oraz zakupu właściwych detergentów i akcesoriów czyszczących. Zwłaszcza kiedy musisz umyć spalone dno bez uszkadzania jego powierzchni. Przygotowaliśmy dla Ciebie wskazówki ze sprawdzonymi sposobami realizacji tego zadania. Zapoznaj się z nimi i dowiedz się, jak wyczyścić przypalony garnek!

Przypalony garnek – jest na to sposób!

Większości dorosłych osób przynajmniej raz zdarzyło się spalić przygotowywaną potrawę. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby z gotującego się jedzenia wyparowały płyny, powodując zwęglenie pozostałych składników dania. Masz do dyspozycji rozmaite skuteczne sposoby na spalony garnek, które należy dobierać pod kątem intensywności zabrudzenia oraz materiału, z jakiego zrobione jest dno naczynia.

Przeważnie usunięcie spalonych resztek jedzenia jest wykonalne z użyciem środków domowych i specjalistycznych oraz akcesoriów do szorowania. W niektórych przypadkach możesz potrzebować nieco więcej czasu, żeby substancje aktywne, z których korzystasz (np. soda) rozpuściły spaleniznę. Aby uniknąć potrzeby czyszczenia przypalonego garnka w przyszłości, możesz też przestrzegać zaleceń, jakie przedstawimy Ci w dalszej części artykułu. 

Dobierz metodę do rodzaju garnka

Obecnie naczynia do gotowania wykonuje się przeważnie ze stali nierdzewnej, żeliwa i ewentualnie aluminium. Wiele modeli jest dodatkowo zaopatrzonych w nieprzywierające powłoki, takie jak teflon. Jeśli chcesz wiedzieć, czym umyć przypalony garnek, musisz przede wszystkim poznać materiał, z jakiego został zrobiony. Dzięki temu nie tylko skutecznie pozbędziesz się intensywnego zabrudzenia, ale przede wszystkim ochronisz czyszczoną powierzchnię przed uszkodzeniem.

Zaopatrz się w niezbędne akcesoria

Dawniej do usuwania intensywnych zabrudzeń z powierzchni naczynia wykorzystywano powszechnie kulki druciane, które wykonane są z drobnych, metalowych nitek. Nie można ich jednak stosować do powłok marmurowych, ceramicznych i teflonowych, dlatego używaj ich z rozwagą. Co zamiast tego na przypalony garnek? Przede wszystkim zwykła gąbka dwustronna z nakładką do szorowania zrobiona z grubego włókna. Możesz też sięgnąć po szczoteczkę z syntetycznym włosiem, za której pomocą usuniesz uprzednio namoczoną spaleniznę. 

Zastosuj odpowiednią technikę czyszczenia

Niezależnie od rodzaju środka czy akcesorium, z jakiego będziesz korzystać, właściwa metoda mycia spalonego dna jest niezbędna do uzyskania dobrego efektu Twojej pracy. Aby dobrze wyczyścić przypalony garnek i jednocześnie nie uszkodzić jego powierzchni, kieruj się poniższymi krokami!

  1. Poczekaj do wystygnięcia naczynia i wyjmij z niego resztki jedzenia.
  2. Rozprowadź dokładnie po całej powierzchni dna środek czyszczący.
  3. Odczekaj kilka/kilkanaście minut i zacznij delikatnie szorować dno.
  4. Przepłucz garnek i przekonaj się, czy osad został wyeliminowany.
  5. Jeśli nie, nałóż ponownie detergent i pozostaw na co najmniej kilka godzin.

Na przypalony garnek najlepsza soda oczyszczona!

Domowe środki czystości, jakie dawniej stosowano, sprawdzają się również w dzisiejszych czasach! Najlepszym składnikiem takich preparatów, który pozwala wyczyścić przypalony garnek, jest soda oczyszczona. Na jej bazie przygotujesz mieszankę, którą możesz skutecznie umyć spalone dno, niezależnie od stopnia zaawansowania jego zabrudzenia. Do tego zadania wykorzystasz dodatkowo:

  • ocet spirytusowy,
  • folię aluminiową,
  • wodę w temperaturze pokojowej. 

Najlepszy środek na przypalony garnek składa się z sody oczyszczonej i octu. Wystarczy nałożyć na dno naczynia gęstą warstwę pierwszego składnika, a następnie zalać drugim całość, aby powstała aktywna piana. Pozostaw ją na kilka godzin lub na całą noc, a następnie delikatnie wyczyść powierzchnię z użyciem gąbki lub szczoteczki. 

Specjalistyczne detergenty na przypalony garnek

Chociaż domowe środki na bazie sody oczyszczonej są skuteczne, nie każdy ma czas i ochotę na ich przygotowywanie. Czym wyczyścić przypalony garnek? Alternatywną opcją jest zakup specjalistycznego detergentu, którym możesz szybko umyć spalone dno. W składzie tego rodzaju produktów, występujących w postaci mleczka lub proszku, przeważnie znajdziesz:

  • środki powierzchniowo czynne, które rozpuszczają zaschnięty tłuszcz,
  • substancje kwasowe i alkaliczne, 
  • alkohole i estry, a także enzymy rozkładające białka. 

Przed zastosowaniem konkretnego preparatu upewnij się, że nadaje się on do czyszczenia powierzchni, z której wykonano Twoje naczynie. Niektóre materiały, np. teflon, są bowiem wrażliwe na żrące substancje.

Jak chronić garnek przed przypaleniem?

Intensywne zabrudzenia możesz usunąć stosunkowo łatwo z użyciem naturalnych lub chemicznych środków czyszczących. Jednak nie zawsze podane wyżej sposoby na przypalony garnek okażą się skuteczne, zwłaszcza w przypadku grubej warstwy zwęglonych resztek jedzenia, jaka osadziła się na dnie przez chwilę nieuwagi. Aby dobrze wyczyścić naczynie i jednocześnie nie zniszczyć jego powierzchni, musisz poświęcić sporo czasu i energii. Lepszym rozwiązaniem jest więc zabezpieczenie się przed koniecznością wykonywania tej pracy w przyszłości, stosując się do naszych poniższych wskazówek!

Odpowiednie ustawienie temperatury i czasu gotowania

Powstanie spalenizny na dnie naczynia wynika przeważnie z nieuwagi, a także z niedostatecznych umiejętności kulinarnych. Przygotowując gęste potrawy, które dodatkowo wymagają kilkugodzinnego duszenia pod przykryciem, musisz bardzo dobrze dostosować temperaturę i czas gotowania. Dania jednogarnkowe, które potrzebują dłuższej obróbki cieplnej, należy nastawiać na niskim ogniu, pamiętając o zaglądaniu pod przykrywkę co 20 minut i ewentualnie mieszając zawartość. Dzięki temu kiedy posiłek zostanie przyrządzony, Twój garnek nie będzie przypalony. 

Kolejnym powodem przypalenia naczynia w trakcie dłuższego gotowania jest nieprawidłowe dobranie proporcji składników. Jeśli nie chcesz przekonywać się osobiście, czym wyczyścić spalony garnek, zadbaj o odpowiednią ilość płynu w przyrządzanej potrawie! Pamiętaj, że w trakcie gotowania, nawet pod przykrywką, woda wyparowuje, dlatego warto dodać jej odrobinę więcej i ewentualnie na koniec pozbyć się nadmiaru na krótko zwiększając moc palnika.

Inwestycja w dobre garnki

W przypadku zakupu wielu akcesoriów kuchennych nadmierna oszczędność jest po prostu nieopłacalna. Dotyczy to przede wszystkim garnków, które powinny być solidne i starannie wykonane, jeśli chcesz, aby służyły Ci dobrze przez wiele lat. Inwestując w porządne naczynia do gotowania z ciężkim, grubym dnem możesz zneutralizować ryzyko przypalenia dna do minimum. Takie modele równomiernie rozprowadzają ciepło, przez co sprawdzają się zwłaszcza do przyrządzania potraw wymagających długiej obróbki. 

Możesz uniknąć powstawania spalenizny w czasie gotowania, wybierając naczynie zaopatrzone w nieprzywierającą powłokę. Jej podstawowym zadaniem jest ułatwienie smażenia potraw, dlatego przeważnie znajduje się na patelniach. Masz też do dyspozycji głębokie garnki z teflonem lub innymi, podobnymi warstwami ochronnymi, które przeznaczone są właśnie do gotowania i duszenia potraw. 

Dodatkowe wskazówki

Przygotowując potrawy, przez które Twój garnek może zostać przypalony, zastosuj specjalne zabezpieczenie. Możesz umieścić dodatkową warstwę ochronną na dnie naczynia w postaci papieru do pieczenia lub folii aluminiowej. Dobrym, naturalnym sposobem jest też ułożenie na spodzie surowych liści kapusty, co jest zalecane przy gotowaniu gołąbków lub innych dań na bazie tego warzywa. Dzięki tym powłokom składniki przygotowywanego dania nie będą dotykać bezpośrednio gorącej powierzchni, przez co będzie można ją łatwo na koniec wyczyścić. 

Zamów markowe garnki do swojej kuchni

Zapraszamy Cię do sprawdzenia oferty naszego sklepu, w którym czekają rozmaite akcesoria kuchenne! Na radochygospochy.pl masz do dyspozycji wysokiej jakości garnki zaopatrzone w grube dno i powłoki ochronne różnego typu. Zapoznaj się też z pozostałymi artykułami blogowymi, w których poruszamy wiele innych, ciekawych tematów.