Jak wybrać patelnię – podpowiadamy, jaką patelnię kupić

Zakup naczyń do przyrządzania potraw w domu absolutnie nie powinien być pozostawiony przypadkowi. Jaka patelnia będzie najlepsza do smażenia naleśników i pozwoli smażyć je bez tłuszczu lub przy minimalnej jego ilości? Zobacz, jaką wybrać, aby się nie rozczarować! Podpowiadamy jednak, że najlepiej kupić kilka różnych naczyń – dzięki temu będzie można na odpowiednio dobranych patelniach przygotowywać różnorodne potrawy. Zobacz, co oferują producenci najlepszych naczyń do takiej obróbki termicznej!

Jaka patelnia pozwoli smażyć beztłuszczowo?

Przede wszystkim przy dokonywaniu wyboru należy skupić się na tym, aby naczynie do smażenia nie wymagało stosowania dużej ilości tłuszczu. Jest on stosowany głównie po to, aby potrawa nie przywierała do dna – im więcej się go użyje, tym skuteczniejszą jest on barierą. Jednak jedzenie tak przyrządzone nasiąka olejem, smalcem czy masłem i staje się dużo bardziej kaloryczne i niezdrowe. Jaka patelnia umożliwia smażenie bez tłuszczu? Taka, która posiada nieprzywierającą powłokę. Dzięki temu będzie można używać minimum tłuszczu, a bez problemu obracać kotlety czy naleśniki. Warto zwrócić też uwagę na modele żeliwne – to materiał, który w trakcie rozgrzewania się emituje niewielkie ilości cząsteczek żelaza, które mogą wzbogacić o ten ważny mikroelement przyrządzaną żywność.

Jakie patelnie są potrzebne w każdym domu?

Nie ograniczaj się tylko do jednego naczynia do smażenia! W sprzedaży dostępnych jest wiele wariantów mających różne głębokości oraz średnice. Nadają się one do przyrządzania rozmaitych potraw. Zastanawiasz się, jaką patelnię wybrać jeśli często przyrządzasz różnego rodzaju sosy? Dobrym wyborem będzie model głęboki, z wyraźnie zaokrąglonym rantem, który ułatwia mieszanie, a do tego ze szklaną pokrywką. Jaka patelnia będzie najlepsza do naleśników? Do przyrządzania tej potrawy warto wybrać płaską, z minimalnym rantem, na której łatwiej operować łopatką do przewracania.

Ile patelni warto mieć w domu?

Zwróć też uwagę na prostokątne modele grillowe – idealne do steków czy kotletów. Jeśli natomiast w Twoim menu często goszczą smażone warzywa – postaw na wygodny, pojemny wok. Absolutne minimum w każdej kuchni to dwie patelnie – płaska do naleśników i głęboka do sosów. Nie pożałujesz jednak, jeśli skusisz się na inne modele, lepiej dostosowane do swoich potrzeb. Wówczas będziesz mieć jeszcze więcej możliwości smakowitego i wygodnego smażenia.

Jak dopasować patelnię do rodzaju kuchenki?

Bardzo ważnym kryterium wyboru powinno być urządzenie do obróbki termicznej – klasyczny palnik, płyta gazowa, indukcyjna lub elektryczna. W przypadku indukcji warto wybierać modele aluminiowe, z charakterystycznymi kółkami na spodzie, żeliwne bądź ze stali nierdzewnej, które będą kompatybilne z płytą. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, by miały równą powierzchnię, idealnie przylegającą do tafli. Jaką patelnię kupić na kuchenkę gazową lub elektryczną? W tym przypadku każda będzie dobra, jednak te lekkie, aluminiowe, mogą zsuwać się z palnika i zbyt szybko się nagrzewać – co może skutkować nawet ich przypalaniem się od spodu. Tu dobrym wyborem będą modele granitowe, ze stali nierdzewnej lub patelnie żeliwne – ciężkie, ale bardzo wygodne w użytkowaniu.

Rodzaje powłok patelni – jaką wybrać?

Ważnym kryterium wyboru tego naczynia jest oczywiście rodzaj powłoki. Powinna być skonstruowana z materiałów, które nie powodują przywierania potraw do dna – wśród nich są zarówno modele z teflonem, jak i ceramiczne czy granitowe. Kluczem do wygodnego smażenia bez przywierania jest w tym przypadku nie tyle ilość użytego tłuszczu, ile właściwa obsługa naczynia. Jaką patelnię wybrać, aby pozwalała na beztłuszczowe smażenie? Dobre rezultaty dają modele mające powłoki non-stick, które są jednocześnie najtańszymi na rynku, ale należy używać do nich silikonowych lub drewnianych łopatek i unikać przesuwania nimi po dnie, a także mycia w zmywarce – są tanie, ale przy tym bardzo delikatne. Podobnie rzecz ma się z modelami ceramicznymi i żeliwnymi. Jedynie granitowe patelnie oraz ze stali nierdzewnej są bardzo odporne na działanie detergentów. Mogą jednak wymagać używania nieco większej ilości tłuszczu do smażenia.

Jak dobrać patelnię do rodzaju potraw?

Nie bez znaczenia jest również to, jakie masz przyzwyczajenia kulinarne. Jaką patelnię kupić, gdy preferuje się mięsną kuchnię? W przypadku smażenia mięs: steków czy kotletów, dobrym wyborem będą cięższe naczynia. Są doskonałe, gdy trzeba osiągnąć bardzo wysoką temperaturę i utrzymać ją przez długi czas. Tym samym stalowe, a także żeliwne będą optymalnym wyborem do domów, gdzie często gotuje się właśnie w taki sposób. Miłośnicy delikatnego blanszowania, smażenia omletów lub ryb docenią na pewno lekkie, aluminiowe patelnie z powłokami non-stick, lepsze do krótszego smażenia.

Głębokość patelni – jaką wybrać?

Oferowane w sprzedaży naczynia do smażenia dostępne są w wielu wersjach - zbudowane są z różnych materiałów, mają wiele rozmiarów i głębokości, a nawet kształtów. To, jaką wybierzesz, powinno zależeć od Twoich preferencji. Jaką patelnię kupić do konkretnych zastosowań? W przypadku naleśników najlepszym wyborem będzie płaska, naleśnikowa, która ułatwia podrzucanie lub podważanie łopatką bez przerwania ciasta. Z kolei głęboka jest dobrym wyborem dla miłośników duszenia i sosów – dostępna jest zazwyczaj w komplecie z przykrywką. Modele grillowe posiadają żebrowanie, które ułatwia odprowadzanie nadmiaru tłuszczu z mięs i są idealne do steków oraz ryb. Uznawane są za bardzo praktyczne, jeśli wziąć pod uwagę małą ilość oleju czy smalcu potrzebnego do smażenia bez przywierania.

Nowoczesne patelnie – którą warto mieć w domu?

Współcześni miłośnicy gotowania bardzo cenią sobie przede wszystkim naczynia, które umożliwiają smażenie i duszenie bez użycia dużych ilości tłuszczu. Jednym z wariantów są patelnie grillowe – ze specjalnym żebrowaniem. Pozwalają one na uzyskanie efektu jak z grilla – są idealne do steków, ryb czy kanapek. Ci, którzy uwielbiają proste potrawy składające się z mięs, kasz lub makaronów oraz warzyw i sosów, pokochają wok – to głęboka, stożkowa patelnia najlepsza do tego rodzaju żywności, ułatwiająca mieszanie bez użycia łopatki, przez podrzucanie. Jeśli lubisz naleśniki, omlety czy samodzielnie robione tortille, z pewnością sprawdzą się u Ciebie płaskie patelnie o różnych średnicach – warto je mieć!

Czym kierować się przy wyborze patelni?

Każdy, kto wybiera się do sklepu po wyposażenie kuchni, wie mniej więcej, czego szuka i jaki ma na ten cel budżet. Warto też zawczasu dowiedzieć się, jaka patelnia będzie najlepsza do konkretnych potraw i jakie kryteria wziąć pod uwagę przy wyborze. Najbardziej praktyczne są modele umożliwiające beztłuszczowe smażenie, ale też te, które podczas obróbki termicznej dostarczają cennych pierwiastków – czyli żeliwne i miedziane. Nie zwalnia to jednak użytkownika z pilnowania potrawy podczas smażenia – przypalona będzie nie tylko niesmaczna, ale i niezdrowa. Dla ilu osób gotujesz? Odpowiedź na to pytanie pomoże w wyborze odpowiedniej średnicy. Jaki masz rodzaj kuchenki? To przyda się w ustaleniu, z jakiego materiału musi być wyprodukowana. Jakie potrawy smażysz najczęściej? Tym kryterium kieruj się, wybierając kształt i głębokość.

Czy zawsze najdroższa patelnia jest najlepsza?

Z reguły lepszej jakości naczynia kuchenne są droższe. Mniejsze patelnie z lekkiego aluminium, pokryte powłoką non-stick lub ceramiką, należą do najpopularniejszych, a przy tym najtańszych. Cechują się zwykle uniwersalnością, są jednak dość delikatne – wymagają ostrożności podczas mieszania potraw oraz zmywania ręcznego. Duże, solidne modele stalowe i granitowe z kolei są odporniejsze na intensywne użytkowanie i mycie w zmywarkach, ale też więcej kosztują. Jaką patelnię kupić? Dopasuj jej walory jakościowe do swoich indywidualnych potrzeb – sam najlepiej wiesz, jak często smażysz, i przez to jesteś w stanie ustalić,  czy wystarczy Ci lekki model do krótkiej obróbki, czy konieczny będzie cięższy do bardziej wymagających dań.

Dlaczego warto mieć kilka patelni w domu?

Najlepszym wyborem jest oczywiście kupno kilku porządnych, wytrzymałych naczyń do obróbki termicznej. Takich, które można używać na indukcji (nawet gdy jej nie masz – bo w przyszłości może się to zmienić), a przy tym myć w zmywarce i smażyć na nich bez użycia tłuszczu. Powinny mieć różne kształty, ale cechować się jednakowo wysoką jakością. Wiedząc, jaka patelnia jest najlepsza do konkretnych celów, z pewnością dokonasz korzystnego wyboru i nie przepłacisz!