Jak zapakować posiłek do szkoły?

Drugie śniadanie, które dziecko zabiera do szkoły nie musi być nudne. Wystarczy odrobina wyobraźni, aby przygotować zdrową i pożywną przekąskę na drugie śniadanie. Będzie jeszcze lepiej, gdy zapakujesz ją w ciekawy sposób. Poznaj nasze triki i zaskocz swoją pociechę.

Przekąski na drugie śniadanie

Mózg każdego z nas potrzebuje energii, aby przyswajać wiedzę. Tym bardziej dziecka, które siedzi kilka godzin w szkole i musi mieć siłę na cały dzień wypełniony nauką. Zapewnisz mu ją dbając o zbilansowane drugie śniadanie zapakowane do tornistra. Kanapka, owoc i woda to zazwyczaj podstawowe składniki znajdujące się w niemal każdym uczniowskim plecaku. Warto np. co drugi dzień zastąpić kanapkę porcją sałatki, owsianki, placuszkami z jabłkami, racuszkami, małymi tortillami lub naleśnikiem czy muffinką. Dzienną dawkę witamin i mikroelementów możesz zapewnić pakując świeże warzywa i owoce, uprzednio obrane i pokrojone w kawałki, warzywne lub owocowe chipsy, koktajl lub mus. Nie zapomnij dać dziecku wody lub innego napoju, ale uważaj by nie zawierał zbyt dużo cukru, zimą na pewno dobrze przygotować gorącą herbatkę. Twoje dziecko pewnie ucieszy się, gdy znajdzie też coś „na ząb”. Może to być garść orzechów, migdałów, pistacji lub słodki deser, ale najlepiej kiedy jest zrobiony w domu w postaci np. rogalików, batoników, ciasta czy mini babeczek. Warto wziąć pod uwagę preferencje dziecka, aby drugie śniadanie nie wracało do domu.

W co spakować drugie śniadanie

Poza książkami i przyborami do plecaka musi trafić drugie śniadanie. Zastanawiamy się jak je zapakować, aby można było łatwo je przenosić i konsumować. Świetnym rozwiązaniem wydają się być pudełka typu lunch box. Są wygodne, różnokolorowe, z bajkowymi motywami lub pięknymi wzorami, posiadają różne kształty np. okrągłe, kwadratowe, prostokątne, trójkątne czy owalne, niektóre dzięki właściwościom termoizolacyjnym mogą podtrzymywać ciepło. Jeśli chcesz zapakować rożne przekąski w jedno pudełko wybierz te, które posiadają kilka przegródek. Nieco większe sprawdzą się także kiedy będziesz chciała zapakować w nie obiad. Większość lunch boxów posiada w zestawie komplet plastikowych sztućców wielokrotnego użytku. Pamiętaj, aby przy wyborze pudełka zwrócić uwagę na znak potwierdzający zgodę na kontakt z żywnością oraz dla własnej wygody – czy można myć je w zmywarce.

Picie w szkole

Organizm poza dostarczeniem wystarczającej liczby energii w postaci kalorii potrzebuje także odpowiedniego nawodniania. Jak zapewne już wiesz najlepiej, gdy dzieci piją napoje bez cukru, np. wodę, którą zazwyczaj dajemy dziecku w małej butelce. Jeśli jednak szukasz innego rozwiązania warto zainwestować w dobry kubek termiczny, ze szczelnym zamknięciem i wygodnym uchwytem. Pozwoli on przechowywać zarówno ciepłe jak i zimne napoje. Kiedy na dworze robi się zimno zdecydowanie polecamy termosy, które są w stanie utrzymywać ciepło nawet do kilku – kilkunastu godzin. Niektóre dzieci obawiają się rozlania napoju, więc możesz wypróbować bajkowe lub sportowe bidony.

Przepisy na drugie śniadanie

Ślimaczki z tortilli

  • 2 placki tortilli lub naleśniki np. szpinakowe lub pomidorowe
  • twarożek
  • 6 plasterków wędliny np. szynki lub polędwicy
  • 4 plastry żółtego sera
  • 2 duże liście sałaty
  • kilka słupków papryki lub świeżego ogórka

Tortille posmaruj serkiem, połóż na niego sałatę, a następnie rozłóż plasterki wędliny i żółtego sera. Na brzegu połóż paprykę i zwiń placek, tak aby powstał rulonik. Następnie pokrój go po skosie na 3-4 cm kawałki. Aby zadbać o część wizualną, możesz dodatkowo przebić je ozdobnymi wykałaczkami.

Placki z jabłkami i bananem

  • 250g jogurtu naturalnego lub kefiru (może być mleko, ale wtedy potrzebujesz więcej mąki)
  • 3 łyżki mąki pszennej
  • 2 łyżki mąki pełnoziarnistej
  • 2 jajka
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • pół łyżeczki cukru waniliowego
  • 2 słodkie jabłka
  • 1 banan

Oddziel żółtka od białek. Białka ubij na sztywną pianę z odrobiną soli, dodaj żółtka i wymieszaj. Obierz jabłka, jedno pokrój w kostkę, drugie zetrzyj na tarce. Obierz banana, pół pokrój w cienkie plasterki lub kostkę, drugą część dodaj do jajek. Do przygotowanej masy dodaj mąkę, proszek do pieczenia oraz cukier waniliowy. W razie potrzeby możesz dodać więcej mąki – gdy będzie zbyt rzadka lub mleka – gdy będzie za gęsta. Kiedy ciasto osiągnie odpowiednią konsystencją dodaj jabłka i banany – wymieszaj łyżką. Rozgrzana patelnię posmaruj olejem i smaż niewielkie placuszki.