Jaka patelnia do naleśników – wybieramy najlepszą patelnię do naleśników

Zaglądając do dowolnego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego, można zauważyć duży asortyment naczyń do przyrządzania posiłków. Mają one rozmaite powłoki, kształty, głębokości i średnice – nic więc dziwnego, że trudno jest zdecydować się na to konkretne. Jaka patelnia do naleśników będzie najlepsza? Jaką wybrać, aby móc wygodnie smażyć te uwielbiane przez wszystkich placki? Zobacz nasze porównanie i wybierz się na zakupy!

Jakie są rodzaje powłok patelni?

Odpowiednie wyposażenie kuchni to podstawa jeśli chcesz nie tylko smacznie i zdrowo gotować, ale też czerpać z tego maksimum przyjemności. Zanim odpowiemy na pytanie, jaka jest najlepsza patelnia do naleśników, musimy przeanalizować dostępne na rynku opcje. Pierwsze ważne kryterium to rodzaj powłoki – musi być nieprzywierająca i dobrze przewodzić ciepło. Dzięki temu wykorzystasz do smażenia zaledwie kropelkę oleju lub masła i potrawa będzie zdrowsza, a przy tym łatwiejsza w przygotowaniu. Dostępne są wersje z powłoką non-stick, najczęściej teflonową, a także granitowe, ceramiczne, ze stali nierdzewnej oraz żeliwne.

Jakie średnice patelni można znaleźć?

Bardzo istotne jest, aby zwrócić uwagę na średnicę dna. Zależy od niej nie tylko maksymalna wielkość placków, jakie można przygotować, ale również cena. Dobra patelnia na naleśniki powinna mieć średnicę 26-28 cm, co zapewnia możliwość przyrządzenia ich w standardowej wielkości. Możesz jednak pomyśleć o dużo mniejszej wersji, mającej około 20 cm, idealnej do smażenia małych pankejków, idealnych dla dzieci – na przykład do lunchboxu. W ofertach sprzedażowych można także spotkać specjalne dołkowe modele – posiadające kilka niewielkich wgłębień, które umożliwiają przygotowanie placków nie tylko o odpowiednim rozmiarze, ale również z zabawnymi wzorami. To idealny wybór dla rodziców maluchów, które uwielbiają takie urozmaicenia!

Głębokość patelni – od czego zależy wybór?

W tym przypadku naczynia, które zostały zaprojektowane właśnie z myślą o delikatnych, dużych plackach, mają bardzo konkretny wygląd. Są płaskie, mają lekko zaokrąglone, ale niskie ranty. Niestety, głębokie niespecjalnie sprawdzają się podczas przewracania placków bez ich rozrywania – zarówno przez podrzucenie, jak i przy użyciu łopatki. Dlatego potrzebna Ci będzie specjalna patelnia do naleśników. Jaką wybrać, aby móc wygodnie i sprawnie je smażyć? Zobacz, jakimi kryteriami warto się kierować podczas zakupu – dzięki temu unikniesz nieprzemyślanych wydatków.

Czym kierować się przy wyborze patelni do naleśników?

Czasami niska cena tego produktu może kusić, ale podczas wyboru warto kierować się przede wszystkim własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Klasyczne modele z powłokami nieprzywierającymi są bardzo wygodne w użytkowaniu, lekkie i szybko się rozgrzewają. Ich wadą może być jednak mniejsza trwałość – dość łatwo ulegają zarysowaniom. Patelnia do naleśników tego rodzaju będzie niedroga – może okazać się doskonałym wyborem dla osób, które potrafią przewracać je w powietrzu, ponieważ zmniejsza to ryzyko uszkodzenia dna. Jeśli zależy Ci na dużej trwałości i możliwości mycia w zmywarce – wybierz wariant granitowy. Smażenie na modelu ceramicznym może być bardzo komfortowe, jednak takie naczynia muszą być zmywane ręcznie – ponieważ zmywarkowe detergenty uszkadzają ich powierzchnię i osłabiają warstwę non-stick, co sprawia, że z czasem przestaje ona spełniać swoją funkcję.

Jaka patelnia do naleśników powinna być w obsłudze?

Warto też zwrócić uwagę na to, aby smażenie było wygodne i sprawiało przyjemność. Najlepsza patelnia do smażenia naleśników to nie tylko model o trwałej powłoce, do której placki nie będą przywierać, ale też odpowiednio wyważony. Najlepiej wziąć patelnię do ręki – upewnić się, czy jej rączka jest antypoślizgowa i umożliwia pełny, stabilny chwyt. Zwróć uwagę na ciężar naczynia – nie powinno być zbyt lekkie, bo to utrudni przewracanie placków w powietrzu, ale też sprawi, że będzie przesuwało się po kuchence w niekontrolowany sposób. Nie może być jednak zbyt ciężkie, bo wtedy przyrządzanie naleśników okaże się męczące – szczególnie przy ich większej ilości.

Ile powinna kosztować dobra patelnia do smażenia naleśników?

Standardowe ceny w tej kategorii produktów rozpoczynają się od około 25 złotych za najmniejsze modele z powłoką nieprzywierającą. Te lepszej jakości, na przykład granitowe lub ceramiczne, a także aluminiowe non-stick o większej średnicy, to już koszt kilkudziesięciu złotych. Najdroższe są patelnie żeliwne i stalowe – trzeba za nie zapłacić nawet kilkaset złotych, ale pozwalają na bardzo intensywne użytkowanie i częste mycie, co dla wielu z pewnością okaże się dobrą inwestycją. Jaka patelnia do naleśników będzie dla Ciebie najlepsza? Oczywiście nie ma tu uniwersalnej odpowiedzi – dobre jest to, co sprawdzi się akurat w przypadku Twojej kuchni, umiejętności i preferencji kulinarnych.

Jak dopasować patelnię do rodzaju kuchenki?

Jeśli już zdecydowałeś się na konkretną powłokę pod kątem jakości smażenia oraz możliwości mycia w zmywarce, musisz pamiętać jeszcze o jednym aspekcie. Bardzo ważnym czynnikiem, na jaki należy zwrócić uwagę, aby wybrać dobrą patelnię do naleśników, jest jej kompatybilność z rodzajem posiadanej kuchenki. Szczególnie problematyczne są płyty indukcyjne – działają na nich tylko naczynia z metalu ferromagnetycznego. Dobrym wyborem będą modele: stalowe, żeliwne oraz aluminiowe – chodzi nie tyle o powłokę, ile o wnętrze patelni. Każda będzie nadawała się na płytę gazową lub elektryczną, natomiast nie każda jest dostosowana do indukcji – dlatego warto zwrócić uwagę na opis producenta.   

Dlaczego warto mieć osobną patelnię na naleśniki w kuchni?

Ta potrawa jest lubiana nie tylko przez dzieci, ale i dorosłych. Naleśniki można przyrządzać na słodko i na słono, na ciepło i na zimno, z rozmaitymi farszami i dodatkami, a nawet w różnych wersjach – na przykład bezglutenowej czy bezlaktozowej. Na czym smażyć naleśniki? W bogatej różnorodności asortymentu należy zwrócić uwagę na cechy patelni, takie jak rodzaj powłoki, średnica, wysokość, możliwość mycia w zmywarce oraz używania na indukcji, i na tej podstawie wybrać dobry model. Zobacz, co oferują producenci i wybierz najlepszą patelnię!