Jaki wybrać czajnik?
Niemal w każdej kuchni znajduje się czajnik. Dopasowujemy go do wystroju, garnków, które posiadamy, zapotrzebowania, liczby domowników czy rodzaju kuchenki. Jedni wolą czajniki elektryczne, inni natomiast wybiorą tradycyjne. Na co zwrócić uwagę przy wyborze czajnika? Przeczytaj nasz artykuł i rozwiej swoje wątpliwości.
Rodzaje czajników
Tradycyjne czajniki od lat używane są niemal w każdej polskiej kuchni. Choć mogłoby się wydawać, że zakup czajnika to prosta sprawa, warto poznać ich rodzaje i kupić ten najbardziej odpowiedni dla naszych potrzeb. Wybór czajnika może być determinowany przez kilka aspektów – rodzaj kuchenki, wielkość rodziny, aranżację kuchni, funkcjonalność, cenę, a przede wszystkim osobisty gust.
W zależności od rodzaju kuchenki – gazowa, elektryczna, ceramiczna, indukcyjna – możemy wybrać inny rodzaj czajnika. Na każdym produkcie znajdują się oznaczenia pokazujące, na jakiej kuchence można go używać. Warto zaznaczyć, że dziś coraz więcej czajników jest dostosowanych do kilku rodzajów, co stanowi znaczne ułatwienie przy dokonaniu wyboru.
Czajniki są wykonane z różnych materiałów. Mogą być m. in. ze stali nierdzewnej, emaliowane , ceramiczne czy żeliwne.
Czajniki emaliowane posiadają wysoką trwałość emaliowanej warstwy, odporność na działanie wysokich temperatur i pięknie się prezentują dzięki namalowanym na nich wzorom i designerskim wariacjom. Wprowadzają do kuchni wyjątkowy klimat. Świetnie pasują do wnętrza zaaranżowanego w angielskim, nowoczesnym lub tradycyjnym stylu, a nawet w kuchni retro. Uważa się, że emalia nie zawiera szkodliwych dla zdrowia związków, na co szczególna uwagę powinni zwrócić rodzice małych dzieci oraz alergicy.
Czajniki ze stali nierdzewnej zapewniają dość szybkie nagrzanie wody, są odporne na korozję i inne uszkodzenia, dość lekkie, a także występują w bardzo wielu kształtach i kolorach np. podobne do granitu, matowe czy błyszczące.
Czajniki na indukcję posiadają ferromagnetyczne dno, są łatwe w utrzymaniu czystości, pozwalają oszczędzić czas i pieniądze, ponieważ woda gotuje się w nich szybciej, a w dłuższej perspektywie oznacza to oszczędność energii. Czajniki te oznaczone są specjalnym symbolem (zwojnica), umieszczonym na produkcie lub opakowaniu.
Czajnik dla miłośników herbaty
Miłośnicy delektowania się długotrwałym smakiem herbaty powinni rozważyć zakup czajników żeliwnych lub ceramicznych, nazywanych także dzbankami z podgrzewaczem. Czajniki żeliwne charakteryzują się bardzo dużą trwałością żeliwa, gwarantują niezapomniany smak i aromat parzonej herbaty, zazwyczaj świetnie komponują się z kuchniami aranżowanymi stylu retro. Czajniki ceramiczne z podgrzewaczem stanowią piękna ozdobę kuchni, a także pozwalają dłużej cieszyć się ciepłym naparem. Pamiętaj, że czajniki żeliwne, podobnie jak czajniki ceramiczne zazwyczaj funkcjonują jako zaparzacze do herbaty i nie można w nich gotować wody na kuchence.
Jaki wybrać czajnik?
Dla każdego z nas „dobry czajnik” może oznaczać co innego. Jedni zwrócą uwagę na szybkość gotowania wody, inni na wytrzymałość, jeszcze inni na łatwość czyszczenia lub pojemność. Dobry czajnik powinien posiadać stosunkowo grube dno, nienagrzewającą się rączkę, gwizdek i być bezpieczny dla zdrowia. Podczas zakupu należy zastanowić się nad potrzebną pojemnością i wziąć pod uwagę liczbę domowników, którzy będą najczęściej korzystać z gotowanej wody. Standardowo czajniki mają pojemność od 0,4 l do 4 l, ale najpopularniejsze to te mieszące 1-2 litry, wystarczają do zagotowania wody na kilka filiżanek lub kubków. Bez względu na to jak duży czajnik kupimy, warto pamiętać, aby gotować jednorazowo taką ilość wody, jaką potrzebujemy i wykorzystamy. Dzięki temu skrócimy czas gotowania i zaoszczędzimy na rachunkach.
Czajnik powinien pasować do wystroju naszej kuchni. Zamiast standardowego stalowego czy szarego możemy wybrać kolorowy, który ożywi kuchnię lub o niespotykanym kształcie, który będzie dopełnieniem nowoczesnej aranżacji. W kuchnię prowansalską idealnie wkomponuje się ten kwiecistym akcentem, a do kuchni w stylu retro możemy dobrać np. czajnik w grochy.