Nowoczesna kuchnia z wyspą

Kuchnia z wyspą stanowi świetne rozwiązanie, gdy chcemy w ciekawy sposób połączyć kuchnię z salonem. Taka aranżacja wymaga od nas nieszablonowego myślenia i praktycznego podejścia. Zobaczcie jak urządzić kuchnię z wyspą i dobrać do niej odpowiednie krzesła.

Kuchenna wyspa

Granica między strefą kuchenną a wypoczynkową wyznaczana jest zazwyczaj poprzez postawienie ścianki, regału (na przykład tzw. kratownicy) lub wyspy. Każdy z nich pełni inną funkcję, jednak wyspa, jako element zabudowy, poza funkcją praktyczną dodaje kuchni elegancji i stylu.

Obiegowa opinia mówi, że kuchnia z wyspą zarezerwowana jest do dużych pomieszczeń, w domkach jednorodzinnych lub mieszkaniach o ponadprzeciętnym metrażu. Oczywiście większa powierzchnia pozwala na przygotowanie większej wyspy i wykorzystanie szerszego wachlarzu możliwości, jednak coraz częściej takie rozwiązania pojawiają się także w małych pomieszczeniach. Skupiamy wtedy w jednym miejscu najważniejsze elementy wyposażenia kuchni i salonu. Od strony kuchni możemy umieścić np. zmywarkę, piekarnik, szafki z półkami lub szufladami, gdzie przechowujemy garnki, naczynia, zastawę czy akcesoria kuchenne. Po drugiej stronie znajdują się półki, szafki i witryny wykończone w sposób typowy dla mebli salonowych.

Warto pamiętać, że jeśli na wyspie umieścimy płytę indukcyjna lub inną kuchenkę to nad nią musi się znaleźć okap, najlepiej wydajny i cichy, dopasowany do kubatury pomieszczenia.

Stylowa kuchnia z wyspą

W zależności od naszych preferencji i gustu możemy zaaranżować ją w dowolny, wybrany przez nas sposób. Kuchnia z wyspą w stylu angielskim to klasyczny wystrój, elegancki i przytulny, z drewnianymi, rozbielonymi meblami – w kolorze kości słoniowej, ecru, bieli lub bardzo jasnych pasteli. Meble do kuchni i przylegającego do niej otwartego salonu muszą ze sobą współgrać. Charakterystyczne dla tego stylu są subtelne stylizacje z mnóstwem schowków i przegródek, a także szklanych i ażurowych dekoracji czy charakterystycznych listewek i gzymsów na szafkach. Do kuchni w stylu angielskim pasują np. garnki i naczynia z lawendowym motywem.

Dla miłośników nowoczesnych stylizacji – kuchnia w stylu industrialnym. Idealnie w ten klimat wpisuje się kuchnia drewniana z betonowymi blatami i szarymi wykończeniami, a także dużym podwieszanym okapem w kształcie tuby. Aby podtrzymać ten styl w salonie wystarczy położyć na ścianach beton strukturalny lub bardzo modną w ostatnim czasie cegłę. Surowy design łączy w sobie wytrzymałość i oszczędność w zakresie dekoracji, więc meble powinny być proste, surowe bez frezów czy kwiatowych stylizacji. W takiej kuchni warto zadbać o dodatki, które podkreślą jej funkcjonalny charakter.

Kuchnia z wyspą urządzona w nowoczesnym stylu to ograniczona paleta barw oraz wysokiej jakości materiały. Świetnie wygląda połączenie 2 kolorów – białego i czarnego w matowych lub lakierowanym wykończeniu. Dla nadania charakteru często łączy się jeszcze jeden z wyrazistych kolorów np. czerwony lub turkusowy.

Bez względu na wybrany styl kuchnia z wyspą potrzebuje specjalnego oświetlania – w mniejszej kuchni może to być jedna duża lampa, w dużej – to zdecydowanie za mało. Na otwartych większych przestrzeniach, lepiej zaplanować dużą centralną lampę oraz kilka małych punktowych, skierowanych bezpośrednio na blat, gdzie przygotowujemy posiłki.

Kuchenna wyspa – centrum spotkań

Kuchenna wyspa pozwala na wspólne przygotowywanie potraw, bez obijania się o siebie, wchodzenia w drogę i wzajemnego przeszkadzania. Może też stanowić idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną lub przyjaciółmi, zacieśniania więzi i wspólnych rozmów.

Popularne jest także wygospodarowywanie na wyspie miejsca, gdzie spożywamy posiłki. W tym celu należy pamiętać o przedłużeniu blatu roboczego, który stanowi rodzaj podwyższonego stołu wraz z wysokimi taboretami lub krzesłami tzw. hokerami.

Hokery w kuchni

Moda na kuchnie otwarte na salon wiąże się ze wzrostem popularności hokerów, czyli podwyższanych stołków barowych. W sprzedaży znajduje się mnóstwo wzorów i rodzajów, różniących się między sobą kształtem, kolorem, materiałem czy fakturą. Najprostsze z nich wyglądają jak podwyższane taborety, te bardziej designerskie posiadają wymyślne oparcia, podłokietniki i podnóżki zapobiegające niewygodnemu zwisaniu nóg. Przy wyborze hokera warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości, dzięki której będziemy mogli dostosować krzesło do wysokości blatu. Nie bez znaczenia pozostaje także wygoda siedzenia – najlepiej wybrać ergonomiczne, miękkie siedzisko i oparciem np. z pokryciem z ekoskóry. Hoker stanowi jeden z elementów wyposażenia naszego domu, więc nie należy bagatelizować jego roli. W nowoczesnych i minimalistycznych aranżacjach bez wątpienia świetnie sprawdzą się modele na stalowej nodze, we wnętrzach klasycznych – drewniane hokery na 3 lub 4 nogach, obite miękką i dekoracyjną tapicerką, natomiast do skandynawskiego wnętrza polecamy siedziska z naturalnej plecionki.