Poznaj stylowe produkty marki Karl Hausmann

Niejednokrotnie jesień kojarzy się nam z szarymi, krótkimi dniami i chłodem. Próbujemy pocieszać się gorącą czekoladą lub lampką grzanego wina. Rozgrzewające napoje wprowadzają nas w błogi stan relaksu i ogrzewają od środka. Sprawdź nasze propozycje.

Rozgrzewająca herbata

Herbata stanowi rodzaj uniwersalnego napoju. W zależności od sposobu podania może gasić pragnienie w upalne dni lub rozgrzewać mroźną nocą. Dobrą bazę do rozgrzewającego napoju stanowi czarna herbata - najpopularniejsza na świecie i znana niemal każdemu. Ma właściwości bakteriobójcze, pobudzające i ściągające, a także zawiera największą ilość teiny ze wszystkich rodzajów herbat. Więcej o rodzajach herbat możesz przeczytać w artykule „Herbata w 6 kolorach”. Do czarnej herbaty często dodajemy plaster cytryny lub pomarańczy, sok owocowy lub żurawinę. Aby podnieść jej właściwości rozgrzewające możemy wykorzystać cienko pokrojony lub starty imbir, kardamon, szczyptę pieprzu cayenne, kurkumę, gałkę muszkatołową, goździki, a także zioła, takie jak: tymianek czy rozmaryn. Wśród dodatków, które często towarzyszą gorącej herbacie znajduje się z sok z jeżyn, malin, aronii, pigwy lub czarnego bzu. Lepiej nie słodzić herbaty cukrem, a wykorzystać do tego celu miód. Stymuluje on układ odpornościowy, ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Trzeba jednak pamiętać, aby nie dodawać go do napoju o temperaturze większej niż 40°C, gdyż traci wtedy część swoich właściwości.

Pobudzająca kawa i czekolada

Miłośnicy kawy także mogą rozgrzać się za pomocą swojego ulubionego napoju. Warto dodać do niej mleko oraz przyprawy np. cynamon, kardamon lub szczyptę pieprzu cayenne. Podobnie gorąca czekolada, która poza właściwościami rozgrzewającymi – świetnie smakuje. Pobudza produkcję endorfin (tzw. hormonów szczęścia), poprawiając nasz nastrój niemal natychmiastowo. Najlepiej rozgrzewa ta przygotowana na mleku z laską cynamonu lub chilli.

Jak podawać rozgrzewające napoje?

Aby dłużej cieszyć się ciepłem rozgrzewającego napoju warto zaopatrzyć się w kilka produktów. W jesienne wieczory dla smakoszy herbaty nieodzownym elementem wydaje się być czajnik z podgrzewaczem. Wygląda świetnie, a przede wszystkim sprawia, ze napój zachowuje swoją początkową temperaturę przez długi czas. Jest on tak zbudowany, że pod czajniczkiem znajduje się miejsce na umieszczenie małej świeczki, która utrzymuje wysoką temperaturę. Ceramiczne dzbanki z podgrzewaczem wyróżniają się pod względem designu, możemy spotkać je ozdobione kwiatami, zwierzętami, roślinami, w geometryczne wzory lub po prostu jednokolorowe gładkie lub z tłoczeniem.

Herbatę lub kawę z dodatkami można także parzyć w tzw. french pressie, czyli zaparzaczu tłokowym. Dzięki siteczku i tłokowi możemy wrzucić do naczynia wszystko na, co mamy ochotę np. herbatę liściastą, kawę, rodzynki, suszone owoce, żurawinę lub przyprawy. Po dociśnięciu tłoka otrzymujemy czysty i esencjonalny napój, gdyż wszystkie fusy i dodatki pozostają na dnie naczynia.

Jeśli jednak szukamy innego sposobu warto rozważyć zakup dzbanka lub kubka z zaparzaczem. Taki kubek to idealne rozwiązanie dla osób lubiących mieć wszystko w jednym miejscu. Zaparzacze mogą być metalowe lub ceramiczne i spokojnie pomieszczą liście herbaty wraz z dodatkami. Zazwyczaj posiadają także praktyczną przykrywkę, dzięki której herbata parzy się szybciej, a później można wykorzystać ją jako spodek. Dzbanki z zaparzaczem pozwalają przygotować od razu większą ilość napoju (najpopularniejsze mają pojemność ok. 1 litra), zazwyczaj są szklane lub porcelanowe. Jeśli lubimy zabawne gadżety możemy zakupić zaparzacz do kubka w postaci ludzika, łabędzia lub kwiatka. W tym wypadku liście herbaty zmieszczą się do zaparzacza lecz większość dodatków będziemy musieli wrzucić bezpośrednio do kubka.

Szybka herbaciana rozgrzewka

  • imbir
  • pół cytryny lub pomarańczy
  • 0,5 laski cynamonu
  • kilka ziarenek kardamonu
  • gwiazdka anyżu
  • łyżeczka czarnej liściastej herbaty
  • łyżeczka miodu

Idealny rozgrzewający napój dla zabieganych. Przygotowanie go zajmie nie więcej jak 5 minut. Herbatę zaparz w swój ulubiony sposób. Ok. 5 cm imbiru pokrój w cienkie paski, drobno posiekaj lub zetrzyj. Cytrynę dokładnie umyj, sparz gorącą wodą lub obierz ze skórki i pokrój w plasterki. Dodaj cynamon, kardamon i anyż w proporcjach zależnych od preferencji. Jeśli lubisz słodkie napoje odczekaj aż przestygnie i dodaj łyżeczkę naturalnego miodu.

Gorąca czekolada z dodatkami

  • 75 gram czekolady mlecznej
  • 75 gram czekolady gorzkiej
  • 0,5 szklanki mleka
  • 0,25 szklanki śmietanki
  • papryka chilli
  • cynamon
  • maliny
  • alkohol
  • bita śmietana w spray

W zależności od upodobań smakowych proporcje czekolady mlecznej i gorzkiej można dowolnie modyfikować. Do rondelka wlej mleko i śmietankę, dodaj pokruszoną czekoladę i podgrzewaj do momentu rozpuszczenia. Jeśli lubisz ostre smaki przypraw szczyptą chilli i cynamonu. Jeśli masz ochotę na odrobinę alkoholu dodaj do czekolady rum, czystą wódkę lub wódkę smakową np. wiśniową, pomarańczową, pigwową. Do dekoracji na wierzch użyj bitej śmietany, połóż świeże maliny lub borówki amerykańskie.