ŚWIĘTA - Jak smakują święta wielkanocne?

Wielkanoc tuż tuż. Za chwilę w naszych domach rozpoczną się przedświąteczne porządki, a gdy do świąt pozostanie kilka godzin, wtedy spędzimy w kuchni większość czasu przygotowując m.in. tradycyjne ciasta wielkanocne.

Tradycyjne ciasta wielkanocne

Każdy region naszego kraju może pochwalić się charakterystycznymi dla danego terenu potrawami wielkanocnymi. Kołacze, strucle, paschy, czy święcelniki to tylko niektóre z nich. Jednak jak Polska długa i szeroka, w każdym zakątku naszego kraju podczas Wielkanocy na stołach główne miejsce zajmują mazurki wielkanocne. Dziś sporządza się je właściwie z każdego rodzaju ciasta: kruchego, biszkoptowego, czy też orzechowego. W przepisach mających swoje korzenie w kuchni staropolskiej można przeczytać, że dawniej wytwarzano je z ciasta marcepanowego.

Tradycyjne mazurki wielkanocne są ciastami słodkimi, dość niskimi i rzecz jasna bardzo, ale to bardzo bogato zdobionymi w motywy świąteczne. Wypieka się je w różnych kształtach. Najczęściej są prostokątne, jednak bywają też owalne oraz okrągłe. W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się mazurki „nowoczesne”. Zaliczyć możemy do nich mazurka kajmakowego, różanego, tahini, a nawet bezglutenowego czy wegańskiego.

Babka wielkanocna

Innym równie popularnym ciastem świątecznym jest babka wielkanocna. Jej przygotowanie nie wymaga wyjątkowych zdolności kulinarnych. Klasyczna babka wielkanocna to babka drożdżowa. Jednak niemniej popularna jest babka gotowana. Zapewne wielu osobom kojarzy się ona ze smakiem dzieciństwa. Do przygotowania jej potrzebna jest specjalna forma, którą umieszcza się w garnku z wodą i pozostawia na wolnym ogniu pod przykryciem. Każdą babkę wielkanocną po wystygnięciu warto polać lukrem lub posypać cukrem pudrem. Delektowanie się takim specjałem przy filiżance dobrej kawy będzie dla wielu osób czystą przyjemnością w świąteczne popołudnie.

Sekrety dobrego ciasta

Warto wiedzieć, że jednym z sekretów dobrego ciasta na Wielkanoc (oprócz najwyższej jakości składników użytych do wypieku) jest posiadanie dobrej jakości formy do pieczenia Może to być np. tortownica z powłoką nieprzywierającą lub blacha fakturowana wykonana ze stali nierdzewnej. Zaskoczeniem dla wszystkich gości na pewno będzie ciasto, które zostanie upieczone w formie mającej kształt zająca wielkanocnego. Radość najmłodszych gwarantowana.