Wiosenne kiszonki

Większość z nas przetwory i kiszonki przygotowuje jesienią. Niegdyś było to koniecznością, dziś podobne produkty możemy nabyć w sklepach, jednak nie smakują one tak dobrze jak własne. We własnoręcznie przygotowanych wekach, dokładnie wiemy co się znajduje, a ich robienie stało się jednym z kulinarnych trendów ostatnich lat. Czy wiecie, że wiosną również można zrobić mnóstwo pysznych i zdrowych przetworów? Sprawdźcie, co warto przygotować i dlaczego.

Zdrowie ukryte w kiszonkach

Przetwory, które przygotowujemy w naszych domach są źródłem wielu witamin. Kiszona kapusta, ogórki czy buraki są zbiorem cennych substancji wpływających pozytywnie na nasz układ odpornościowy oraz regulację metabolizmu, dzięki czemu możemy utrzymać odpowiednią wagę.

Kiszonki to dostępne i stosunkowo tanie źródło probiotyków, które powinniśmy spożywać każdego dnia, zwłaszcza gdy często zapadamy na choroby układu oddechowego, żyjemy w stresie, sięgamy po alkohol lub papierosy, a także gdy stosujemy tabletki antykoncepcyjne. Probiotyki należy przyjmować podczas terapii antybiotykowej.

Wspomniana wyżej kiszona kapusta zawiera duże ilości witaminy C i witamin z grupy B. Kiszone ogórki dostarczają przede wszystkim witaminy z grupy B, a buraki pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu.

Wiosenne przetwory

Maj to czas przygotowania pierwszych przetworów, które systematycznie będą zapełniać nasze piwnice. Warto zacząć od zdrowotnych syropów, np. młodych pędów sosny czy mniszka lekarskiego. Do słoików chowamy pierwsze smaki wiosny – rabarbar i młody szczaw. Przygotowujemy wino lub konfiturę z dzikiej róży. Kto z nas nie czeka na pierwsze wiosenne ogórki małosolne, aby delektować się ich smakiem wraz ze świeżym chlebem i smalcem.

Przepisy

Syrop z mniszka lekarskiego

To naturalny lek na pierwsze objawy przeziębienia, zwłaszcza, kiedy towarzyszy mu kaszel, chrypka i ból gardła.

Składniki:

  • 400-500 kwiatów mniszka lekarskiego
  • 1 kg cukru
  • 2 cytryny
  • 1 litr wody

Przygotowanie

W południe zbieramy rozwinięte kwiaty mniszka lekarskiego, sprawdzając czy nie posiadają plam lub owadów. Wybieramy łąkę, która jest oddalona od drogi, aby uniknąć zanieczyszczeń. Następnie dokładnie myjemy zebrane kwiaty i odcinamy zielone części. Pozostałe kwiaty zalewamy wodą i wrzucamy do niej cytrynę – obraną ze skórki i pokrojoną w plastry. Przygotowaną mieszankę gotujemy pod przykryciem przez ok 25 minut. Zdejmujemy garnek z kuchenki i odstawiamy na 24h. Po tym czasie odcedzamy kwiaty i cytrynę, a do pozostałego płynu dodajemy cukier, mieszamy i ponownie gotujemy na małym ogniu przez około 3h, aż do momentu, gdy płyn zgęstnieje. Ważne, aby nie przykrywać garnka. Gdy syrop ma lepką, ale nadal płynna konsystencję przelewamy go do słoiczków i pasteryzujemy kilka minut.

Ogórki małosolne

Ogórki małosolne klasyka polskiej kuchni, na którą czekam z utęsknieniem. Są zdrowe i smaczne. Świetnie sprawdzają się jako dodatek do kanapek i sałatek. 

Składniki

  • 2 kg ogórków gruntowych
  • główka czosnku
  • 1 pęczek kopru
  • kilka kulek ziela angielskiego
  • kilka listków laurowych
  • korzeń lub liść chrzanu
  • 2,5 łyżki soli
  • woda

Opcjonalnie

  • kilka liści porzeczki
  • kilka liści dębu
  • kilka ziarenek gorczycy

Do przygotowania ogórków małosolnych lepiej wybrać mniejsze okazy, umyć je i osuszyć. Czosnek można obrać i pokroić wzdłuż, można także dodać czosnek bez obierania, przekrojony na pół. Do naczynia (kamionkowy garnek, beczułka, słoik), w którym planujesz kisić ogórki włóż połowę pęczka kopru, ogórki, czosnek, liście, chrzan, ziele, listki i gorczycę. Na górze ponownie połóż zwinięty koper. W wodzie rozpuść sól i wlej do ogórków. Jeśli jest taka konieczność wierzch przykryj talerzem, który sprawi, że ogórki nie będą wypływały na powierzchnię. Ogórki nadają się po jedzenia już po kilku dniach. Jeśli chcesz, aby ogórki szybciej się ukisiły, odetnij końcówki, zalej je ciepłą wodą i dodaj plastry cebuli.