Wystrój wnętrza – jaki wybrać styl?
Wykończenie stanowi najważniejszy element każdego wnętrza. Jakie style aktualnie są na czasie? Sprawdź, jak pokazać osobisty charakter wnętrza.
Każdy z nas pragnie za pośrednictwem mieszkania pokazać swój charakter, gust i dobry smak. Trendy w wystroju wnętrz zmieniają się i przeplatają. Podpowiemy Ci czym się różnią między sobą i czym charakteryzują. Wtedy dobierzesz dodatki, meble czy kolorystykę i stworzysz spójną przestrzeń.
Styl nowoczesny
Ten styl czerpie inspiracje ze współczesnych tendencji w sztuce, która propaguje nowoczesne wzornictwo. Modernizm rozpoczął się, gdy do sztuki wkroczyła abstrakcja. Dlatego też w nowoczesnym wnętrzu jednym z najważniejszych elementów jest forma. Nowoczesny design wykorzystuje geometryczne kształty, w tym kwadraty czy prostokąty. Nie brakuje w nim też kół i owali. Nowoczesny wystrój wnętrz jest prosty i pozbawiony zbytniej ozdobności, jest mu blisko do stylu minimalistycznego. Nowoczesny wystrój wnętrza korzysta z wielu materiałów, takich jak: drewno w naturalnej odsłonie połączone z tworzywami sztucznymi. Istotne są tu też metale, np. stal nierdzewna, która stanowi podpis nowoczesnego wnętrza. Metal tu może być wykorzystany do stworzenia stołu, podstawy lampy czy nóg krzeseł. Nie brakuje też szkła, dzięki jego gładkiej powierzchni.
Styl tradycyjny
Tradycyjny wystrój wnętrza odzwierciedla klasyczny europejski styl. Tym, co go charakteryzuje są eleganckie meble i architektoniczne detale. Styl tradycyjny jest bardzo uniwersalny i może być łączony z elementami innych sztuk dekoracyjnych, dzięki czemu możesz stworzyć unikalny charakter wnętrza. Jednym z najważniejszych aspektów tradycyjnego wystroju wnętrza są meble, które nawiązują do stylistyki XVIII i XIX-wiecznej. Dobrze będą tu wyglądały antyki lub meble stylizowane na nie. Mimo że ten styl jest wyjątkowo elegancki, to równie istotna jest w nim prostota i wygoda. Ważne jest także wyznaczenie centralnego punktu pomieszczenia, który może być w miejscu kominka czy dużej sofy.
Kolory ścian powinny być neutralne, aby na ich tle były dobrze wyeksponowane meble w kolorze niebieskiego, czerwieni czy brązu. Architektoniczne ozdoby ścian i sufitów są często stosowane w stylu tradycyjnym. Mogą to być drewniane panele, sztukateria dekoracyjne, bogato zdobione listwy przysufitowe oraz łuki czy kolumny. Drewno jest kluczowym elementem dekoracji i wspaniale komponuje się z takimi tkaninami, jak jedwab, aksamit lub kaszmir.
Styl minimalistyczny
Minimalistyczny styl już od dawna jest jednym z wiodących we współczesnej sztuce aranżacji wnętrz. Minimalizm potrafi się idealnie sprawdzić w niemalże każdej przestrzeni. Wyróżnia się prostotą i interesującą estetyką. Wówczas piękno każdego mebla czy dodatki dekoracyjnego jest na pierwszym planie. Kolor powinien być spokojny, na jednej przestrzeni mogą występować nawet dwa, aby podkreślić meble i akcesoria. W tym stylu istotą jest minimalizm, więc im mniej mebli tym lepiej. Tylko wybieraj te meble, które zagwarantują Ci wygodę i będą przechowywać potrzebne rzeczy. Powinny być one w spokojnych kolorach, bez zbędnych zdobień. Jeśli chodzi o podłogi to powinny być one z drewna lub betonu czy też wykładziny. Tu panuje jedna zasada: brak wzoru. Dywan może ją ozdobić. I co ważne – wszystkie zbędne elementy wystroju powinny być skrzętnie ukryte.
Styl skandynawski
Styl skandynawski wywodzi się w Europy Północnej i już na dobre zagościł w naszych domach i mieszkaniach. Charakteryzuje go minimalizm i prostota formy. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są jasne, proste, przestronne, a przede wszystkim funkcjonalne. We wnętrzach dominują czyste formy, stonowane barwy - biel, szarość, beż i brązy. Jasna kolorystyka optycznie powiększa wnętrze. Styl skandynawski gustuje w praktycznych i funkcjonalnych meblach oraz dodatkach, zapewniających niepowtarzalny klimat i harmonię.
Styl rustykalny
Rustykalny wystrój wnętrza tworzy eklektyczny wygląd, którego charakter podkreślają przestarzałe przedmioty wykonane z naturalnych materiałów. Pokój w tym stylu powinien zawierać w wykończeniu ścian i sufitu drewniane belki i kolumny. Towarzyszy im drewniana lub kamienna podłoga.
Meble w stylu rustykalnym są najczęściej drewniane, mogą zawierać elementy zdobnicze. Jednak ten styl nie ogranicza się jedynie do drewna, aby go upiększyć możesz wykorzystać ozdoby z papieru, gliny czy metalu. Możesz wprowadzić do niego sztukę ludową, przedmioty rodem z pchlego targu czy stworzone przez siebie. Dobrze tu prezentują się kontrastowe zestawienia tekstur i kolorów.